edX – studiuj online

Jan Sawicki
0 komentarz

Jeszcze rok temu, jak opowiadałem o możliwości studiowania online, odpowiadały mi wyrazy zdziwienia połączone z niedowierzaniem. Ludzie słyszeli o kursach online, ale mało kto wiedział, że Boston University, Harvard University czy Massachusetts Institute of Technology dają możliwość studiowania bez wychodzenia z domu i otrzymania certyfikatu na koniec kursu!

Dzisiaj, w zupełnie nowej rzeczywistości, kiedy wszystko przeniosło się do internetu, już nic człowieka nie dziwi. Stronę edX jednak w dalszym ciągu polecam, jako pierwsze miejsce od którego powinniśmy zacząć przygodę z kursami/studiami online. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że swojej oferty nie stworzyli „na prędce” zmuszeni przez sytuację, lecz współpracę z największymi uczelniami na świecie budują już od kilku lat. Po drugie dlatego, że działanie platformy jest proste i darmowe. Płacimy tylko w przypadku kiedy za dany kurs chcemy otrzymać certyfikat. Jednak nauka dla siebie, czyli ta najfajniejsza, bo nie narzucana przez nikogo, a wynikająca z potrzeby i zainteresowań jest darmowa. 

Same kursy różnią się w zależności od ich „twórcy”, ale w większości są bardzo ciekawie skonstruowane. Najczęściej składają się z lekcji składających się z filmu i quizu. Takie lekcje składają się na działy, na których końcu (w przypadku Harvardu) jest większe zadanie do zrobienia – zazwyczaj trzeba napisać dłuższy tekst na forum dotyczący tematu kursu. Aby zdać kurs trzeba osiągnąć minimalny próg dobrych odpowiedzi, który  jest różny w zależności od uczelni czy kursów. 

Plusy edX:

  • Ciekawe i wymagające kursy wysokiej jakości
  • Luźne podejście do terminów w ramach kursów. Nie musisz spędzać czasu na nauce w konkretnych godzinach – uczysz się kiedy chcesz
  • Nieograniczona ilość podejść do testów sprawdzających na końcu tematów (co równie dobrze dla wielu mogłoby być minusem)

Minusy edX:

  • Kursy przede wszystkim o tematyce technicznej, chociaż ostatnio się to zmienia i coraz więcej jest także kursów humanistycznych
  • Niektóre kursy rozpoczynają się w konkretnych terminach i nie ma możliwości rozpoczęcia nauki w dowolnym momencie
  • Koszt certyfikatów za najlepsze kursy to nawet 150$

Polecam założyć konto i poświęcić kilka minut na eksplorację tematów w ramach tej platformy. Osobiście polecam kursy oferowane przez Harvard, których kilka udało mi się ukończyć m. in. CitiesX: The Past, Present and Future of Urban Life.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!