edX – studiuj online

Jan Sawicki
0 komentarz

Jeszcze rok temu, jak opowiadałem o możliwości studiowania online, odpowiadały mi wyrazy zdziwienia połączone z niedowierzaniem. Ludzie słyszeli o kursach online, ale mało kto wiedział, że Boston University, Harvard University czy Massachusetts Institute of Technology dają możliwość studiowania bez wychodzenia z domu i otrzymania certyfikatu na koniec kursu!

Dzisiaj, w zupełnie nowej rzeczywistości, kiedy wszystko przeniosło się do internetu, już nic człowieka nie dziwi. Stronę edX jednak w dalszym ciągu polecam, jako pierwsze miejsce od którego powinniśmy zacząć przygodę z kursami/studiami online. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że swojej oferty nie stworzyli „na prędce” zmuszeni przez sytuację, lecz współpracę z największymi uczelniami na świecie budują już od kilku lat. Po drugie dlatego, że działanie platformy jest proste i darmowe. Płacimy tylko w przypadku kiedy za dany kurs chcemy otrzymać certyfikat. Jednak nauka dla siebie, czyli ta najfajniejsza, bo nie narzucana przez nikogo, a wynikająca z potrzeby i zainteresowań jest darmowa. 

Same kursy różnią się w zależności od ich „twórcy”, ale w większości są bardzo ciekawie skonstruowane. Najczęściej składają się z lekcji składających się z filmu i quizu. Takie lekcje składają się na działy, na których końcu (w przypadku Harvardu) jest większe zadanie do zrobienia – zazwyczaj trzeba napisać dłuższy tekst na forum dotyczący tematu kursu. Aby zdać kurs trzeba osiągnąć minimalny próg dobrych odpowiedzi, który  jest różny w zależności od uczelni czy kursów. 

Plusy edX:

  • Ciekawe i wymagające kursy wysokiej jakości
  • Luźne podejście do terminów w ramach kursów. Nie musisz spędzać czasu na nauce w konkretnych godzinach – uczysz się kiedy chcesz
  • Nieograniczona ilość podejść do testów sprawdzających na końcu tematów (co równie dobrze dla wielu mogłoby być minusem)

Minusy edX:

  • Kursy przede wszystkim o tematyce technicznej, chociaż ostatnio się to zmienia i coraz więcej jest także kursów humanistycznych
  • Niektóre kursy rozpoczynają się w konkretnych terminach i nie ma możliwości rozpoczęcia nauki w dowolnym momencie
  • Koszt certyfikatów za najlepsze kursy to nawet 150$

Polecam założyć konto i poświęcić kilka minut na eksplorację tematów w ramach tej platformy. Osobiście polecam kursy oferowane przez Harvard, których kilka udało mi się ukończyć m. in. CitiesX: The Past, Present and Future of Urban Life.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności