Zdrowe nawyki ze sztuczną inteligencją

Mikołaj Stępień

Koronawirus zagraża nam wszystkim, bez względu na nasz wiek, czy stan zdrowia. Grupą największego ryzyka są jednak osoby starsze oraz przewlekłe chore. Szczególnie niebezpiecznie są choroby układu oddechowego. Bezpośrednią przyczyną wielu takich chorób jest palenie tytoniu. Z tego powodu dla nałogowych palaczy wirus może się okazać szczególnie niebezpieczny. Rzucenie palenia jeszcze nigdy nie było tak ważne.

Światowa Organizacja Zdrowia znalazła bardzo ciekawy sposób na edukację dotyczącą produktów tytoniowych. Florence – sztuczna inteligencja opowie wszystkim zainteresowanym o skutkach przyjmowania tytoniu. Z wirtualną konsultantką komunikujemy się za pomocą specjalnego czatu, komend głosowych, bądź poprzez wybór określonych tematów z listy.

Florence prezentuje nam wiele argumentów za szkodliwością palenia i proponuje nam rzucenie go (o ile palimy). Odwołuje się przy tym do wielu naukowych źródeł jakimi dysponuje WHO. Jeśli zadeklarujemy chęć rzucenia szkodliwego nałogu, zacznie przeprowadzać z nami wywiad. Zada szczegółowe pytania dotyczące nawyków tytoniowych. Mają one pomóc stworzyć indywidualny plan rzucenia nałogu.

Jeśli jednak będziemy uparci i okażemy niechęć rzucenia palenia, Florence będzie próbować nas przekonać. Będzie też służyć pomocą w obalaniu mitów na temat koronawirusa.

Projekt miał na celu stworzyć jak najbardziej naturalne wrażenie rozmowy z pracownikiem WHO. Mimo że dalej jest rozwijany i nie zawsze reaguje naturalnie, należy przyznać, że ten sposób edukacji ma ogromny potencjał.

Źródło: www.who.int