Francja po raz pierwszy w historii odwołuje matury

Przemysław Kozielec

Z powodu epidemii koronawirusa Francja po raz pierwszy w historii odwołała matury. Do egzaminu w tym roku nie przystąpi 740 tys. uczniów. Decyzję o odwołaniu matur przekazał francuski minister Jean-Michel Blanquer. Poinformował, że oceny na świadectwach maturalnych będą średnią ocen cząstkowych z całego roku.To najbardziej proste, bezpieczne i uczciwe rozwiązanie w tych trudnych czasach – stwierdził minister edukacji. Minister dodał, że stopnie wystawione w trakcie kwarantanny nie będą brane pod uwagę. Jeśli warunki na to pozwolą, to w czerwcu lub w lipcu odbędzie się jedynie egzamin ustny z języka francuskiego.

Francja odwołała matury po raz pierwszy od ich wprowadzenia w 1808 roku. Egzaminy odbywały się nawet w czasie II wojny światowej oraz podczas protestów studentów i robotników w maju 1968 roku. Zmiany w zasadach przeprowadzania matur zasugerował 2 kwietnia premier Edouard Philippe w swoim wystąpieniu w telewizji LCI mówiąc, że „matury nie mogą odbyć się w normalnych w warunkach ani w czerwcu, ani w lipcu”.

Źródło: kobieta.onet.pl