Francja po raz pierwszy w historii odwołuje matury

Przemysław Kozielec
0 komentarz

Z powodu epidemii koronawirusa Francja po raz pierwszy w historii odwołała matury. Do egzaminu w tym roku nie przystąpi 740 tys. uczniów. Decyzję o odwołaniu matur przekazał francuski minister Jean-Michel Blanquer. Poinformował, że oceny na świadectwach maturalnych będą średnią ocen cząstkowych z całego roku.To najbardziej proste, bezpieczne i uczciwe rozwiązanie w tych trudnych czasach – stwierdził minister edukacji. Minister dodał, że stopnie wystawione w trakcie kwarantanny nie będą brane pod uwagę. Jeśli warunki na to pozwolą, to w czerwcu lub w lipcu odbędzie się jedynie egzamin ustny z języka francuskiego.

Francja odwołała matury po raz pierwszy od ich wprowadzenia w 1808 roku. Egzaminy odbywały się nawet w czasie II wojny światowej oraz podczas protestów studentów i robotników w maju 1968 roku. Zmiany w zasadach przeprowadzania matur zasugerował 2 kwietnia premier Edouard Philippe w swoim wystąpieniu w telewizji LCI mówiąc, że „matury nie mogą odbyć się w normalnych w warunkach ani w czerwcu, ani w lipcu”.

Źródło: kobieta.onet.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!