e:Debata – Licealiści o edukacji domowej

E:mi zaprasza do wysłuchania i obejrzenia debaty dotyczącej edukacji domowej z perspektywy uczniów. Tym razem do rozmowy zaprosiliśmy licealistów z różnymi historiami edukacyjnymi po to, aby przedstawić szersze perspektywy i doświadczenia. W trakcie debaty licealiści wymieniali się przemyśleniami na temat edukacji domowej w opozycji do klasycznej szkoły systemowej. Między innymi zostały poruszone tematy dyscypliny, własnych pasji, gospodarowania czasem wolnym, ale też relacji społecznych czy radzenia sobie ze stresem.

Głównym celem tego spotkania było dopuszczenie do dyskusji głosu uczniów czyli osób, które na co dzień doświadczają wielu różnorodnych efektów systemu edukacji i których ten system bezpośrednio dotyczy. Podczas rozmowy pojawiło się wiele ciekawych,  osobistych historii zaproszonych gości: na przykład jedna z rozmówczyń, po trzech latach od przejścia na edukację domową, zdecydowała się wrócić do liceum. Podczas debaty wyjaśniła  co skłoniło ją do takiej decyzji – jej argumentacja zaskoczy pewnie niejednego słuchacza.