Studia w lesie i nie tylko

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Od przyszłego roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na Wydziale Biologii Środowiskowej powstanie nowy kierunek studiów: Survival i animacja przyrodnicza. Te nowe studia licencjackie są odpowiedzią zarówno na potrzeby rynkowe i wzrastającą popularność wszelkiego rodzaju aktywności survivalowych, jak i na potrzeby edukacyjne i ekologiczne, związane z kryzysem klimatycznym.

W ramach nowo ogłoszonego, a już cieszącego się dużym zainteresowaniem i licznymi komentarzami kierunku, prowadzone będą przedmioty takie jak:  Techniki przetrwania, Zwierzęta jadowite, toksyczne i alergenne, Rośliny jadalne i ratownicze w survivalu, Fizjologia człowieka z elementami fizjologii wysiłku, Ornitologia i rozpoznawanie dźwięków ptaków, Żywienie człowieka i kuchnia survivalowa, Kosmetyki naturalne w survivalu, Animacja przyrodnicza w obszarach chronionych, Organizacja zielonych szkół. Podczas kolejnych kursów studenci będą zdobywać specjalistyczną i rozbudowaną wiedzę w określonych obszarach. Liczyć się będą nie tylko waloryzowane na krótkich, kilkudniowych szkoleniach survivalowych umiejętności praktyczne, ale także ich naukowa podbudowa oraz zrównoważone, świadome ich wykorzystywanie.

Kierunek ma umożliwić nie tylko zapoznanie się z leśnymi technikami, ale także zdobycie wiedzy potrzebnej na rynku pracy. Przygotuje do pracy w jednostkach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, w organizacjach pozarządowych i przy projektach społecznych związanych z szeroko pojętą ekologią, a także przy usługach eventowych, szkoleniowych, rozrywkowych czy szkolnych, takich jak firmowe integracje czy zielone szkoły.

W rekrutacji na studia będą brane pod uwagę wyniki z matury z języka obcego nowożytnego oraz jednego spośród przedmiotów ścisłych lub przyrodniczych. Ten eksperymentalny kierunek wydaje się ciekawym połączeniem aktywności fizycznej i świadomego zainteresowania otaczającym światem natury i jego eksploatacją. Trudno w tym momencie odpowiedzieć na pytanie o charakter i przyszłość tego kierunku, na pewno jednak należy je zadać. Jednocześnie być może jest on nadzieją na rozwój edukacji leśnej na dalszych etapach kształcenia; istnieje jednak również możliwość, że ze względu na swoją szeroką i atrakcyjną ofertę z zakresu szkoleń survivalowych, przebierze on niebezpieczny kształt paramilitarny.

Źródła: up.lublin.pl, dostęp: 7.04.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności