Najlepsze uniwersytety na świecie

Anna Godziszewska
0 komentarz

Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju opublikował coroczne zestawienie – 1000 najlepszych uniwersytetów na świecie. Ranking ten cieszy się dużą renomą, przede wszystkim dzięki przejrzystym kryteriom oceny uczelni. Są to między innymi liczba laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa wśród absolwentów i pracowników, liczba publikacji w „Nature” i „Science” oraz wybranych czasopismach naukowych, a także liczba wysoko cytowanych badaczy. Dokładne lokaty podawane są tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni. Kolejne miejsca podawane są w przedziałach po 25, 50 lub 100.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów świata znajduje się aż osiem uczelni amerykańskich. Na podium króluje od lat niezmiennie Harvard, na drugim miejscu znalazł się Stanford, podium zamyka Massachusetts Institute of Technology (MIT). Tuż za podium znalazł się Uniwersytet Cambridge, który w zeszłorocznym zestawieniu zasłużył na brązowy medal. Cały ranking zdominowany jest przez uczelnie amerykańskie – w pierwszej setce znajduje się ich aż 39.

W zestawieniu tysiąca najlepszych uniwersytetów świata znajduje się 11 uczelni z Polski. Najwyżej – Uniwersytety Jagielloński i Warszawski (w piątej setce), na dalszych miejscach Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (siódma setka), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (dziewiąta setka). W dziesiątej setce uplasowały się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Osobno prezentowany jest ranking uniwersytetów według przedmiotów akademickich. Tu również dominują uczelnie amerykańskie, zajmując pierwsze miejsca w 32 z 54 ocenianych przedmiotów. Bardzo dobrze wypadają w tym zestawieniu również uniwersytety chińskie, które zdobyły pierwsze miejsca w 15 przedmiotach. W naukach ścisłych, przyrodniczych, społecznych i w medycynie prym wiodą uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Wyjątkiem jest rolnictwo, w którym na pierwszym miejscu znajduje się wprawdzie uniwersytet z Belgii, ale kolejne cztery miejsca zajmują uczelnie chińskie. Najlepsze wydziały prawa znajdują się na uczelniach amerykańskich – w pierwszej trzydziestce w tej kategorii znalazły się tylko trzy uniwersytety spoza USA. Natomiast jeśli chodzi o kierunki techniczne, zdecydowanie na prowadzenie wysuwają się uniwersytety z Azji. Mechanika, telekomunikacja, transport, metalurgia, kopalnictwo, zasoby wodne czy nauki o żywieniu – rankingi tych kierunków zdominowane są przez uczelnie azjatyckie. W zestawieniu uczelni dla kierunku nanotechnologia, w pierwszej dziesiątce tylko dwie uczelnie są spoza Azji. Polskie najlepsze uczelnie wyróżniają się między innymi w fizyce – Uniwersytet Warszawski znalazł się w przedziale miejsc 51-75; w matematyce – Uniwersytet Warszawski (miejsca 101-150) i Uniwersytet Jagielloński (miejsca 151-200) oraz w geografii – Uniwersytet Łódzki (miejsca 201-300).

Jak można oceniać notowania polskich uniwersytetów? Z pewnością na przestrzeni lat widać wyraźny wzrost, jeśli chodzi o liczbę uczelni z Polski uwzględnionych w rankingu. Od 2003 roku przez kolejne lata były to tylko dwa uniwersytety – Jagielloński i Warszawski, dwa razy dołączył do nich Uniwersytet Wrocławski. W roku 2017 na Liście Szanghajskiej znalazło się sześć polskich uniwersytetów, w tym roku było ich już jedenaście. I nawet jeśli do podium jest jeszcze daleko, to sama obecność w tym rankingu nobilituje.

Źródło: shanghairanking.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności