Edukacyjne podsumowanie tygodnia #6

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Lekarzy nam nie zabraknie?

Kierunki lekarskie cieszą się rekordową popularnością w tegorocznej rekrutacji na uczelnie. Na nowy kierunek lekarski na Uniwersytecie Warszawskim przypadało aż 30 kandydatów na jedno miejsce, natomiast na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – niemal 25 osób. 

Jak wymienia RzeczpospolitaWielu chętnych zgłosiło się na nowy kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej – o jeden indeks walczy aż 27 kandydatów. Także w mniejszych ośrodkach nowe kierunki lekarskie biją rekordy popularności. W Akademii Kaliskiej na miejsce przypadało 25,5 osoby, a w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach – 17 kandydatów.

Popularność ta podkreśla jednak pewne kontrowersje, jako że nowe uczelnie niekoniecznie posiadają wystarczającą infrastrukturę, a konkurencja wynika m.in. z ograniczonej liczby miejsc na kierunkach medycznych.

A jeśli studenci chcą dużo zarabiać?

Pozostając w temacie studentów, warto przyjrzeć się zestawieniu opublikowanemu przez Business Insider, które przedstawia najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których ukończeniu można liczyć na wysokie zarobki. 

Zaskakująco, chociaż dominują kierunki informatyczne, pierwsze miejsce zajmuje Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Wśród dziesięciu najlepiej opłacanych kierunków aż osiem to kierunki informatyczne. 

Absolwenci wielu z nich w pierwszym roku zarobili średnio co najmniej 10 tys. zł brutto.

Lex Czarnek 3.0

W piątek w ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nowelizującej Prawo oświatowe, określanej jako Lex Czarnek 3.0. 

Projekt ten spotkał się z poparciem klubów PiS, Kukiz’15 i Konfederacja, natomiast KO, Polska 2050 i Lewica złożyły wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. 

Projekt wprowadza zakaz działalności stowarzyszeń i organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci w szkołach. Ponadto nakłada obowiązki na dyrektorów szkół w zakresie informowania i konsultowania się z rodzicami oraz monitorowania organizacji działających w szkole. Autorzy projektu twierdzą, że zmiany mają na celu wzmocnienie roli rodziców w procesie edukacji i ochronę dzieci przed niepożądanymi treściami.

Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności