Finanse polskich studentów – raport

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Wedle najnowszego raportu Związku Banków Polskich oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości – “Portfel studenta 2021”, ogólna sytuacja finansowa co trzeciego polskiego studenta uległa poprawie. Drugą pozytywną wiadomością jest spadek wydatków przeciętnego studenta studiów dziennych, poniżej 2000 złotych miesięcznie. Oprócz pozytywów, raport podkreśla jednak, że polscy studenci coraz rzadziej oszczędzają, a ich wiedza ekonomiczna jest na niskim poziomie.

Na stan finansów polskich studentów znacznie wpłynęła pandemia COVID-19, zmuszając wielu z nich do powrotu do rodzinnych miast i uniemożliwiając podejmowanie wielu popularnych prac dorywczych np. w gastronomii. W tym roku, te aspekty studenckiego życia wróciły do względnej normy, co pozytywnie wpłynęło na portfele młodych. W roku 2021  ponad jedna trzecia studentów zadeklarowała, że ich sytuacja finansowa poprawiła się. W zeszłym roku podobnie zadeklarowało jedynie 8% badanych.

Rosną wydatki studentów prywatnych uczelni i studiów zaocznych. Czesne, jakie muszą pokryć stanowi ok. 30% wydatków, a średnia suma ich wszystkich miesięcznych wydatków wyniosła 2740 złotych. Względem zeszłego roku wzrosła więc o 88 złotych. Dla porównania, wydatki studentów stacjonarnych sumują się średnio na poziomie poniżej dwóch tysięcy złotych miesięcznie i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat.

Raport opisuje również oszczędności młodych Polaków. Pomimo, że już oszczędzający studenci oszczędzają coraz większą część swoich środków – w stosunku do  roku 2020 , z 15% do 18%, wzrósł odsetek osób oszczędzających powyżej 500 zł, tak coraz więcej studentów deklaruje brak jakichkolwiek oszczędności. W tym roku aż 13% badanych zadeklarowało, że nie oszczędza w ogóle, w porównaniu do 8% z zeszłego roku.

Autorzy raportu upatrują źródeł tego niepokojącego trendu w najszybciej rosnącej od lat inflacji, w zeszłorocznych lockdownach, które zmusiły wiele osób do wykorzystania  środków na ”czarną godzinę”, a także w niskiej wiedzy ekonomicznej studentów. 90% badanych określiło bowiem swoją wiedzę ekonomiczną jako małą lub bardzo małą. 

Źródła: bankier.pl, zbp.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności