Korea przyjmuje coraz więcej studentów z zagranicy

Jan Sawicki

Liczba studentów zagranicznych w Korei Południowej przekroczyła 160 000, co jest rekordowym wynikiem, podczas gdy liczba Koreańczyków studiujących za granicą osiągnęła najniższy poziom od 12 lat, wynoszący 210 000.

Według danych opublikowanych w pierwszym tygodniu grudnia przez koreańskie Ministerstwo Edukacji w kwietniu tego roku na uniwersytetach studiowało 160 165 cudzoziemców. W 1988 r., tuż przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Seulu, ich liczba wynosiła zaledwie 1000, ale szybko wzrosła do 10 000 w 2004 r. i do 100 000 w 2016 r.

Stało się tak głównie dlatego, że koreańskie uniwersytety rozpoczęły agresywne kampanie rekrutacyjne mające na celu przyciągnięcie zagranicznych studentów, ponieważ liczba studentów krajowych zmniejszyła się z powodu niskiego przyrostu naturalnego.

Wydaje się jednak, że sama zintensyfikowana kampania rekrutacyjna nie jest jedynym czynnikiem, który doprowadził do takiej sytuacji. Być może jednak to koreański system akademicki jest na tyle atrakcyjny – a co za tym idzie, warto przyjrzeć się, jak jest skonstruowany i co sprawia, że przyciąga tak licznych obcokrajowców.