Rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem

Jan Sawicki
0 komentarz

Jak wynika z najnowszego raportu „Education at a Glance 2019”, który dostarcza danych przede wszystkim o wynikach osiąganych w ramach systemów edukacyjnych w państwach członkowskich i partnerskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2018 r. 44% młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie.

Jest to odsetek zbliżony do średniej państw OECD, która wynosi 45%. Warto zaznaczyć, że przed dekadą tylko 32% młodych dorosłych (25-34 lata) uzyskało takie wykształcenie.

Z raportu wynika także, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn podejmuje kształcenie na poziomie akademickim.

Ciekawą kwestią wydaje się także liczba studentów z innych krajów na polskich uczelniach, która stale rośnie i w 2017 roku stanowili oni 4% wszystkich studentów, choć wzrost od 2010 roku nie wygląda spektakularnie i jest równy 3%. Natomiast 2% polskich studentów studiuje za granicą.

Tym, co po przeczytaniu raportu może zaniepokoić, jest niewielki udział osób starszych z wyższym wykształceniem chcących je w dalszym ciągu podnosić, a także fakt, że tylko 26% dorosłych uczestniczyło w kształceniu ustawicznym i szkoleniach dla dorosłych, podczas gdy średnia państw OECD wynosi 47%.

Warto zajrzeć do raportu, w którym część dotycząca Polski jest bardzo obszerna i opatrzona szczegółowymi komentarzami.

Źródło: oecd.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!