Jak wynika z najnowszego raportu „Education at a Glance 2019”, który dostarcza danych przede wszystkim o wynikach osiąganych w ramach systemów edukacyjnych w państwach członkowskich i partnerskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2018 r. 44% młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie.
Jest to odsetek zbliżony do średniej państw OECD, która wynosi 45%. Warto zaznaczyć, że przed dekadą tylko 32% młodych dorosłych (25-34 lata) uzyskało takie wykształcenie.
Z raportu wynika także, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn podejmuje kształcenie na poziomie akademickim.
Ciekawą kwestią wydaje się także liczba studentów z innych krajów na polskich uczelniach, która stale rośnie i w 2017 roku stanowili oni 4% wszystkich studentów, choć wzrost od 2010 roku nie wygląda spektakularnie i jest równy 3%. Natomiast 2% polskich studentów studiuje za granicą.
Tym, co po przeczytaniu raportu może zaniepokoić, jest niewielki udział osób starszych z wyższym wykształceniem chcących je w dalszym ciągu podnosić, a także fakt, że tylko 26% dorosłych uczestniczyło w kształceniu ustawicznym i szkoleniach dla dorosłych, podczas gdy średnia państw OECD wynosi 47%.
Warto zajrzeć do raportu, w którym część dotycząca Polski jest bardzo obszerna i opatrzona szczegółowymi komentarzami.
Źródło: oecd.com