Wielki powrót łaciny

Jan Sawicki
0 komentarz

Od przyszłego roku szkolnego ma zmienić się sytuacja nauczania łaciny na poziomie podstawowym (dziś nieobecnej w szkołach).

MEN opublikowało właśnie podstawowy programowe dla przedmiotu łacina i kultura antyczna na tym poziomie. Uczniowie będą mogli go wybrać jako jeden z czterech proponowanych im przedmiotów, obok plastyki, muzyki oraz filozofii.

Dotychczas istniała tylko możliwość wyboru łaciny na poziomie rozszerzonym, co po ograniczeniu wyboru tylko trzech rozszerzeń, automatycznie zabiło ten przedmiot w polskich szkołach, ponieważ uczniowie woleli wybierać przedmioty punktowane do rekrutacji na studia.

Fakt, że łacina wraca nie jest bez znaczenia. Nie jest to tylko ukłon w stronę nauczycieli łaciny (choć ich jest coraz mniej i nie wiadomo czy znajdzie się ich wystarczająca liczba) ale jest to odpowiedź na potrzeby licealistów. Bo choć tych uczących się łaciny pod koniec roku 2017 było ponad 2% i mimo że to mało, biorąc pod uwagę wszystkie „niszowe” przedmioty, łacina cieszyła się i tak sporą popularnością.

Źródło: tvn24.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności