Wielki powrót łaciny

Jan Sawicki
0 komentarz

Od przyszłego roku szkolnego ma zmienić się sytuacja nauczania łaciny na poziomie podstawowym (dziś nieobecnej w szkołach).

MEN opublikowało właśnie podstawowy programowe dla przedmiotu łacina i kultura antyczna na tym poziomie. Uczniowie będą mogli go wybrać jako jeden z czterech proponowanych im przedmiotów, obok plastyki, muzyki oraz filozofii.

Dotychczas istniała tylko możliwość wyboru łaciny na poziomie rozszerzonym, co po ograniczeniu wyboru tylko trzech rozszerzeń, automatycznie zabiło ten przedmiot w polskich szkołach, ponieważ uczniowie woleli wybierać przedmioty punktowane do rekrutacji na studia.

Fakt, że łacina wraca nie jest bez znaczenia. Nie jest to tylko ukłon w stronę nauczycieli łaciny (choć ich jest coraz mniej i nie wiadomo czy znajdzie się ich wystarczająca liczba) ale jest to odpowiedź na potrzeby licealistów. Bo choć tych uczących się łaciny pod koniec roku 2017 było ponad 2% i mimo że to mało, biorąc pod uwagę wszystkie „niszowe” przedmioty, łacina cieszyła się i tak sporą popularnością.

Źródło: tvn24.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!