Edukacyjne podsumowanie tygodnia #7

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Nigdy nie jest za wcześnie na sztukę

Badania wykazały, że niemowlęta już w wieku czterech miesięcy wykazują zainteresowanie sztuką. Psycholodzy z Uniwersytetu Surrey odkryli, że gdy prezentowano zarówno niemowlakom, jak i dorosłym pejzaże holenderskiego malarza Vincenta van Gogha, w większości preferowali te same obrazy!

Najbardziej popularnym obrazem okazał się „Zielony Kłos” (1888). Niemowlęta wydają się być bardziej zainteresowane obrazami o wielu krawędziach i krzywych liniach, co sugeruje, że pewne aspekty preferencji artystycznych mogą być uwarunkowane już we wczesnym wieku. 

462 000 złotych za 6 lat nauki

Według TVN24 najdroższe kierunki studiów w Polsce to medycyna, prawo i ekonomia. Na szczycie listy jest niepubliczna Uczelnia Łazarskiego, która oferuje studia lekarskie za 462 tysiące złotych za sześć lat nauki.

Pozostając w temacie uczelni, warto wspomnieć, że nie tylko koszty nauki mogą wzbudzać w ostatnich tygodniach zainteresowanie. Starając się przyciągnąć nowych studentów, trwa wyścig na coraz to bardziej nietypowe kierunki studiów podyplomowych!

Studia z fryzjerstwa i stylizacji z elementami trychologii, psychologia gier komputerowych, zarządzanie parafią, zoopsychologia czy menedżer ryzyka to tylko kilka z propozycji, które przykuły moją uwagę. To jak, może szybka podyplomówka?

Edukacyjna rewolucja na Śląsku?

Szkoły w Wodzisławiu Śląskim wprowadzają innowacyjny program edukacyjny, który obejmuje zmiany takie jak odejście od tradycyjnych 45-minutowych lekcji oraz skrócenie tygodnia nauki do czterech dni. 

Nowy sposób kształcenia będzie skupiał się na naukach ścisłych, z mniejszym naciskiem na testy i kartkówki, zastępując je indywidualną pracą z uczniami. 

Projekt ma być realizowany stopniowo do 2026 roku i jest częścią strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026. Zmiany obejmą m.in. reorganizację przestrzeni klas, zmniejszenie liczby uczniów, wprowadzenie ocen opisowych oraz nowych metod nauczania zwiększających samodzielność i odpowiedzialność uczniów za edukację.

Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!