Przyszłość edukacji zdalnej

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

W ciągu ostatniego roku, w większości krajów na świecie, edukacja musiała odbywać się online. Wiele osób narzekało na taki stan rzeczy – mówiono o gorszej jakości prowadzonych lekcji, problemach z koncentracją, rozpadzie więzi społecznych czy braku możliwości wiarygodnego sprawdzenia wiedzy uczniów. Wygląda jednak na to, że mimo tych niedogodności, edukacja zdalna zostanie, przynajmniej z częścią z nas, jeszcze na długo, po końcu pandemii. Okazuje się bowiem, że dla niektórych edukacja zdalna nie jest utrapieniem, a wręcz przeciwnie – wybawieniem. Lekcje online są idealnym rozwiązaniem, między innymi dla wielu osób cierpiących na zaburzenia społeczne i lękowe. Mimo, że dla takich osób, w nauczaniu stacjonarnym często organizowana jest pomoc, a ich specyficzna sytuacja brana jest pod uwagę, dla części z nich, dopiero nauczanie zdalne pozwala działać w pełni swoich możliwości. Część uczniów deklaruje także, że chociaż nie ma problemów z edukacją stacjonarną, zwyczajnie wygodniej jest im uczestniczyć w lekcjach z domu, bez konieczności np. długiego dojazdu lub późnego powrotu ze szkoły.  

Liczebność tych dwóch grup jest, jak się okazuje, na tyle znacząca, że w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać nowe szkoły, prowadzące lekcje tylko w trybie online, a wiele stacjonarnych placówek deklaruje utworzenie, lub nawet już utworzyła klasy, w których cała edukacja, nawet po zakończeniu się pandemii, odbywać się będzie zdalnie.  

Czy w takim razie, w niedalekiej przyszłości, edukacja zdalna będzie traktowana jako równorzędna z edukacją stacjonarną? Czy rozwój i popularyzacja technologii oraz nowa praktyka i doświadczenie, zdobyte w trakcie pandemii, spowodują, że zalety edukacji zdalnej dla przeciętnego ucznia, zaczną przeważać nad jej wadami? Czas pokaże.  

Źródło: nytimes.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!