Przyszłość edukacji zdalnej

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

W ciągu ostatniego roku, w większości krajów na świecie, edukacja musiała odbywać się online. Wiele osób narzekało na taki stan rzeczy – mówiono o gorszej jakości prowadzonych lekcji, problemach z koncentracją, rozpadzie więzi społecznych czy braku możliwości wiarygodnego sprawdzenia wiedzy uczniów. Wygląda jednak na to, że mimo tych niedogodności, edukacja zdalna zostanie, przynajmniej z częścią z nas, jeszcze na długo, po końcu pandemii. Okazuje się bowiem, że dla niektórych edukacja zdalna nie jest utrapieniem, a wręcz przeciwnie – wybawieniem. Lekcje online są idealnym rozwiązaniem, między innymi dla wielu osób cierpiących na zaburzenia społeczne i lękowe. Mimo, że dla takich osób, w nauczaniu stacjonarnym często organizowana jest pomoc, a ich specyficzna sytuacja brana jest pod uwagę, dla części z nich, dopiero nauczanie zdalne pozwala działać w pełni swoich możliwości. Część uczniów deklaruje także, że chociaż nie ma problemów z edukacją stacjonarną, zwyczajnie wygodniej jest im uczestniczyć w lekcjach z domu, bez konieczności np. długiego dojazdu lub późnego powrotu ze szkoły.  

Liczebność tych dwóch grup jest, jak się okazuje, na tyle znacząca, że w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać nowe szkoły, prowadzące lekcje tylko w trybie online, a wiele stacjonarnych placówek deklaruje utworzenie, lub nawet już utworzyła klasy, w których cała edukacja, nawet po zakończeniu się pandemii, odbywać się będzie zdalnie.  

Czy w takim razie, w niedalekiej przyszłości, edukacja zdalna będzie traktowana jako równorzędna z edukacją stacjonarną? Czy rozwój i popularyzacja technologii oraz nowa praktyka i doświadczenie, zdobyte w trakcie pandemii, spowodują, że zalety edukacji zdalnej dla przeciętnego ucznia, zaczną przeważać nad jej wadami? Czas pokaże.  

Źródło: nytimes.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności