IB (nie) odwołuje matury

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

23 marca International Baccalaureate – instytucja specjalizująca się w międzynarodowej edukacji, a znana w Polsce głównie jako podmiot odpowiedzialny za tzw. maturę międzynarodową – ogłosiła, że tegoroczna majowa sesja egzaminacyjna nie odbędzie się ze względu na pandemię koronawirusa. Nie znaczy to jednak, że matury nie będzie w ogóle ani że absolwenci programów Diploma Programme i Career-related Programme nie otrzymają dyplomów, co wynika ze specyfiki nauczania i oceniania typowej dla IB. Ostateczne oceny, na podstawie których absolwenci przyjmowani są na uczelnie na całym świecie, zostaną w tym roku przyznane na podstawie wcześniejszych aktywności podejmowanych w toku obu dwuletnich programów.

W programach IB uczniowie na każdym z sześciu wybranych realizowanych przez siebie przedmiotach oraz w ramach zajęć z teorii wiedzy (TOK) przez cały czas nauki wykonują rozmaite zadania, których wyniki – wraz z ocenami z sesji majowej – wliczane są do ostatecznego wyniku na dyplomie. Zadania różnią się w zależności od dziedziny, a ich procentowy udział w ocenie końcowej też bywa różny. Przykładowo, w przypadku literatury uczniowie mogą w toku kursu zdobyć 55% punktów do dyplomu, zaś pozostałe 45% zależy od wyniku dwóch arkuszy maturalnych, podczas gdy w zasadzie cała ocena ze sztuk plastycznych wypracowywana jest w ramach kursu, a z przedmiotu tego nie ma w maju egzaminów.

Przyjęte przez IB rozwiązanie jest więc tyleż rozsądne i zasadne, co niepowtarzalne – a na pewno nieprzekładalne na sytuację tegorocznych polskich maturzystów, w przypadku których wynik matury zależy wyłącznie od majowych testów. Być może więc – nie tylko mając na uwadze takie wyjątkowe okoliczności (lokalne czy globalne), ale także ze względu na aspekty edukacyjne i motywacyjne – warto byłoby rozważyć możliwość modyfikacji szkolnych programów i oceniania także polskich maturzystów za to, co robili przez kilka lat w szkole średniej, nie zaś wyłącznie za jeden test czy egzamin.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!