Umiejętności społeczne przedszkolaków po pandemii

Anna Godziszewska
0 komentarz

Brytyjskie Biuro do spraw nadzoru nad Edukacją (Ofsted) w najnowszym raporcie opisuje widoczne w edukacji najmłodszych skutki pandemii i następujących po sobie kolejnych lockdownów.


Według raportu oraz obserwacji nauczycieli przedszkolnych, najmłodsze dzieci mają problem z odczytywaniem emocji na podstawie wyrazu twarzy. Przedszkolaki, które w czasie lockdownów przebywały w domu tylko z rodzicami, mają trudności z wchodzeniem w interakcje z innymi osobami, trudności z dzieleniem się i czekaniem na swoją kolej. Przejawiają też mniej empatii niż ich rówieśnicy, mają trudność z włączaniem się w aktywności grupowe. Co ciekawe, dzieci te często są bardzo rozwinięte poznawczo, znają litery i cyfry. Zdaniem nauczycieli wynika to z ilości czasu spędzanego z dorosłymi lub przed ekranem. Efekt ten widoczny jest szczególnie wśród dzieci z klasy średniej.


Część dzieci przejawia też mniejsze umiejętności komunikacyjne i językowe, pojawiają się u nich opóźnienia w rozwoju mowy. W porównaniu z czasem sprzed pandemii, dzieci wykazują mniejszą samodzielność i częściej miewają problemy z samoobsługą.


Maluchy, które miały mniej okazji do rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych są bardziej nieśmiałe i mniej chętnie biorą udział w zabawach z rówieśnikami. Jest to tym bardziej niepokojące, że to właśnie obszar umiejętności społecznych jest kluczowy dla dzieci do piątego roku życia i to ich poziom, znacznie bardziej niż poziom zdolności poznawczych, wpływa na dalsze sukcesy edukacyjne.


Zdaniem głównej inspektor Amandy Spielman należy szczególnie zatroszczyć się o zachwiany przez pandemię rozwój najmłodszych, w przeciwnym razie może on powodować skumulowane konsekwencje w dalszej edukacji.

Źródła:
theguardian.com/pandemic-effects-on children, gov.uk/recovery-across-education-but-challenges remain
theguardian.com/pandemic-has-delayed-social-skills-of-young children

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!