Demokracja w szwajcarskich przedszkolach

Świadomi i korzystający ze swoich praw obywatele są podstawą każdego dobrze funkcjonującego systemu demokratycznego. Dlatego też kształtowanie postawy obywatelskiej to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed systemem edukacji właściwie w każdym państwie. Zazwyczaj jednak, nauczanie takie przybiera formę lekcji „historii i społeczeństwa” lub „wiedzy o społeczeństwie”, które rozpoczyna się w ostatnich klasach podstawówki i trwa do zakończenia szkoły średniej. 

Inaczej do tego zagadnienia postanowiła jednak podejść Szwajcaria. Jako państwo powszechnie znane z działającego w nim systemu demokracji bezpośredniej, w której każda decyzja państwowa jest podejmowana na drodze powszechnego referendum, Szwajcarzy postanowili kształcić wśród swoich obywateli postawy demokratyczne zdecydowanie wcześniej niż robi to większość krajów.

Mianowicie, już od przedszkola. Szwajcarskie przedszkolaki biorą bowiem udział w dość wyjątkowej zabawie – oddają głosy w głosowaniach i referendach, decydując tym samym o losach mieszkańców swojej wymyślonej wioski. Podejmowane w ten sposób decyzje nie pozostają dla nich bez znaczenia – uchwalone na drodze głosowania „ustawy” stanowią podstawę kolejnej zabawy – życia we wspomnianej wcześniej wiosce.

Przedszkolaki pod opieką wychowawców zbierają się na zalesionych obrzeżach miast i odgrywają sceny z życia prawdziwych miejscowości. Jedne z nich zostają politykami, inne policjantami, jeszcze inne obejmują funkcje lekarzy czy pielęgniarek. Obowiązki i prawa każdego z tych zawodów są określane właśnie w wyniku głosowań, co ma uczyć dzieci już od najmłodszych lat podejmowania przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji. 

Źródło: euronews.com

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji