Polskie szkoły krytycznie oceniane przez rodziców uczniów

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Polska edukacja na tle świata wypada całkiem nieźle. W większości rankingów szkół i uczelni znajdujemy się gdzieś pośrodku stawki. Jak jednak o szkole myślą sami rodzice polskich uczniów? Według przeprowadzonych niedawno badań – krytycznie.

W badaniu, któremu poddano kilkuset rodziców polskich uczniów, proszono o ocenienie polskiego systemu edukacji  szkolnej w  skali, od 1 do 6. Polska szkoła otrzymała średnią 3,4 co w szkolnych realiach przekłada się na ocenę 3+. Nie jest to co prawda najgorszy wynik, ale jednak pozostawia wiele do życzenia. Znaczna część rodziców wyrażała silne przekonanie o potrzebie znaczących zmian w polskiej edukacji (w przypadku kobiet było to aż 55% respondentek), a ponad jedna czwarta uważa, że przyczynę przynajmniej części tych problemów stanowią niskie pensje dla nauczycieli.

Ankietowanych poproszono również o odpowiedź na kilka pytań dotyczących szkoły. Te, wyraźnie wskazały największe bolączki polskiej edukacji. Są nimi przede wszystkim: zbyt dużo czasu spędzanego w szkole, zbyt wiele materiału do opanowania, brak praktyki, duże ilości sprawdzianów i zbyt wiele prac domowych.

Jak więc widać, w opinii rodziców polska szkoła uczy dobrze (w wymienianych zarzutach nie pojawia się zbyt niski poziom edukacji), ale mało efektywnie, czego skutkiem są właśnie liczne godziny spędzone w szkole czy nadmiar prac domowych. Zarzuty rodziców, nie są bezzasadne, bo kiedy szkoły w Finlandii (uważane za jedne z najlepszych na świecie) obłożone są limitem maksymalnie 30 godzin zajęć tygodniowo, tak w polskich placówkach regularnie przekraczane jest 35, a w niektórych  nawet 40 godzin.

Źródło: arc.com.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!