Polskie szkoły krytycznie oceniane przez rodziców uczniów

Polska edukacja na tle świata wypada całkiem nieźle. W większości rankingów szkół i uczelni znajdujemy się gdzieś pośrodku stawki. Jak jednak o szkole myślą sami rodzice polskich uczniów? Według przeprowadzonych niedawno badań – krytycznie.

W badaniu, któremu poddano kilkuset rodziców polskich uczniów, proszono o ocenienie polskiego systemu edukacji  szkolnej w  skali, od 1 do 6. Polska szkoła otrzymała średnią 3,4 co w szkolnych realiach przekłada się na ocenę 3+. Nie jest to co prawda najgorszy wynik, ale jednak pozostawia wiele do życzenia. Znaczna część rodziców wyrażała silne przekonanie o potrzebie znaczących zmian w polskiej edukacji (w przypadku kobiet było to aż 55% respondentek), a ponad jedna czwarta uważa, że przyczynę przynajmniej części tych problemów stanowią niskie pensje dla nauczycieli.

Ankietowanych poproszono również o odpowiedź na kilka pytań dotyczących szkoły. Te, wyraźnie wskazały największe bolączki polskiej edukacji. Są nimi przede wszystkim: zbyt dużo czasu spędzanego w szkole, zbyt wiele materiału do opanowania, brak praktyki, duże ilości sprawdzianów i zbyt wiele prac domowych.

Jak więc widać, w opinii rodziców polska szkoła uczy dobrze (w wymienianych zarzutach nie pojawia się zbyt niski poziom edukacji), ale mało efektywnie, czego skutkiem są właśnie liczne godziny spędzone w szkole czy nadmiar prac domowych. Zarzuty rodziców, nie są bezzasadne, bo kiedy szkoły w Finlandii (uważane za jedne z najlepszych na świecie) obłożone są limitem maksymalnie 30 godzin zajęć tygodniowo, tak w polskich placówkach regularnie przekraczane jest 35, a w niektórych  nawet 40 godzin.

Źródło: arc.com.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji