Polska szkoła zabija myślenie

Przemysław Kozielec
0 komentarz

Rząd zlecił stworzenie raportu o szkole – i poznał smutną prawdę. Promowanie powierzchownego uczenia, zabijanie spontaniczności, stawianie na grzecznych uczniów – to wnioski z analizy zleconej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

„Polska szkoła nie kształtuje w uczniach w wystarczającym stopniu kompetencji »wychodzenia poza schematy«, uczniowie boją się myśleć kreatywnie, nie umieją współpracować” – piszą autorzy raportu „Szkoła dla innowatora”. To zaś są – zdaniem ekspertów – kluczowe kompetencje, które pozwalają na innowacyjność w dorosłym życiu. Stawiają tezę, że XIX-wieczny model szkoły funkcjonujący dziś w Polsce całkowicie się zdezaktualizował, dlatego powinno się zmienić cały system.

Autorzy raportu diagnozują główne przeszkody, które są hamulcem rozwoju. Jedna z głównych to podstawa programowa. Sami nauczyciele przyznają, że obecny program nauczania nie sprzyja kształtowaniu umiejętności krytycznego myślenia. Kolejnym problemem jest promowanie powierzchownej nauki, przez co 90 proc. nabywanej wiedzy zostaje wykute na pamięć i szybko zapominane.

Co więcej, polska szkoła zabija spontaniczność, m.in. przez zakazywanie uczniom prób rozwiązania problemu, zanim poznają, jaka jest zalecana metoda jego rozwiązania. W życiu codziennym zazwyczaj jest na odwrót. Szczególnie problematyczne jest także nauczanie treści zdezaktualizowanych, co obniża autorytet szkoły i nauczycieli. Równocześnie szkoła promuje uproszczone – a więc często fałszywe – opisy, a także stawia na imitacje, zachęcając do powielania wzorów i powtarzania formułek.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii razem z MEN chcą przeznaczyć 10 mln zł, żeby szkoły nauczyły się uczyć innowacyjności.Ta kwota, choć pozwala zrobić krok w dobrą stronę, wydaje się być symboliczna. Nauczyciele to grupa 700 tys. osób, co oznacza, że na zmianę myślenia jednego pedagoga mamy do dyspozycji 14 zł.

Źródło

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności