Aspekty rzeczywistości, które jeszcze niedawno były kojarzone wyłącznie z młodzieżową fascynacją, na stałe wchodzą do mainstreamu. Tak jest chociażby z grami komputerowymi. Jeszcze kilka lat temu, tradycyjne media prowadziły masowe kampanie przeciw grom i podkreślały ich szkodliwość. Warto chociażby spojrzeć na materiał TVP z 2013 r, by zobaczyć jak jeszcze niedawno przedstawiano wirtualną rozrywkę.
Dzisiaj statystyczny gracz ma już nie 15, a 35 lat, i gry na stałe weszły do świata kultury.
A gdzie jest kultura, tam jest i kulturoznawca. Skoro mamy teatrologów i filmoznawców, dlaczego mielibyśmy nie mieć groznawców?
Z tego założenia mógł wyjść Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który postanowił uruchomić nowy kierunek studiów – właśnie groznawstwo.
Wbrew pierwszemu skojarzeniu, jakie może się nasuwać, kierunek nie ma wiele wspólnego z technicznym procesem tworzenia gier komputerowych. Zamiast programowania, na tym kierunku studenci będą się uczyć kultury i historii gier, projektowania fikcji wirtualnej czy scenopisarstwa.
Kierunek ma kształcić specjalistów w zakresie tworzenia treści medialnych w dynamicznie rozwijającej się branży gier wideo. Instytut zapewnia, że absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie jako organizatorzy produkcji gier, analitycy trendów kulturowych, czy producenci wydarzeń transmedialnych.
Jako absolwenci groznawstwa będziecie wspierali dalszą profesjonalizację sektorów skupionych na zagadnieniach cyfrowej produkcji oraz rozrywki: mediów poświęconych grom wideo, twórców treści o charakterze growym na YouTube (wideorecenzje, wideoeseje, materiały popularnonaukowe), organizacji zajmujących się tworzeniem wydarzeń fanowskich i „grotwórczych” – możemy przeczytać w broszurze informacyjnej kierunku.
Nie możemy zarzucić więc polskiej edukacji całkowitego braku innowacyjności. Już wiemy, że absolwenci powstających klas e-sportowych i vlogerskich, nie muszą się martwić o swoje dalsze losy edukacyjne.
Źródło: groznawstwo.com