Książka, którą… sprezentowałbym każdemu

Jan Sawicki
0 komentarz

Myśląc o dobrej książce, często w naszej głowie pojawiają się myśli o „łyknięciu” jej w jeden wieczór, wciągającej fabule czy zmianie, jakiej dzięki niej doświadczymy. 

Dzisiaj jednak chciałbym podzielić się książką, której nie przeczytasz w jeden wieczór, choć gwarantuje Ci, że spędzisz z nią ich co najmniej kilkanaście. I wcale nie dlatego, że będziesz się z nią tak długo męczył, tylko dlatego, że jej charakter nie pozwala na połknięcie jej jednym tchem. Zamiast jednej wciągającej historii znajdziesz w niej kilkadziesiąt krótszych opowieści. Jednak nie to jest najważniejsze. Liczy się to, jak dużo, dzięki niej, może zmienić się w naszym życiu.

Pewnie macie teraz w głowie to samo co ja, kiedy otrzymałem w prezencie od mojej siostry Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć. Z rozbrajającą szczerością w głosie oznajmiła: spodoba ci się! Po czym wręczyła mi tajemniczo wyglądającą książkę z okładką budzącą skojarzenia z historiami czytanymi do snu naszym dzieciom. Możecie spodziewać się, jaka była moja reakcja. Bajki to można było opowiadać sobie w dzieciństwie, a teraz zajmijmy się sprawami dla dorosłych ludzi.

Minął miesiąc. W końcu przyszedł ten wieczór, kiedy do głowy przyszła szalona myśl. A może warto? To tylko trzy-cztery strony, co mi szkodzi…

Jakież było moje zaskoczenie, kiedy po przeczytaniu pierwszej z opowieści, uświadomiłem sobie, że od 15 minut siedzę w tym samym miejscu i myślę. I cholera nie o tym, o czym była bajka, ale o… swoim życiu. Wtedy zrozumiałem, że siostra miała rację. Pozwól, że Ci opowiem…”to doskonała książka, która pozwala zrozumieć nasze lęki i pragnienia, a także uwierzyć w siebie. Odpowiedzieć sobie na pytania, których często sobie nie zadajemy, a które mają ogromny wpływ na nasze życie. 

Od lat uważam, że każdy z nas dla higieny duszy powinien odwiedzić od czasu do czasu psychologa. Ta książka, pozwala otrzymać namiastkę pracy i rozmowy z psychologiem nie wychodząc z domu, bo opowiada historię Demiana, który jako niespokojny  chłopak, szukający prawdy o życiu i samym sobie  trafia do psychoterapeuty Jorge. Ten pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii. 

Od nas samych zależy, jaki wpływ na nasze życie będzie miała ta książka. Niech najlepszą rekomendacją będzie to, że jest to pierwsza książka, której udało się codziennie zebrać całą rodzinę do wieczornej lektury na głos. To, co każdy z niej wyniósł, pozostaje jednak jego tajemnicą…

JORGE BUCAY  Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie jak żyć

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności