Gry video stanowią element codziennej rzeczywistości uczniów, od której nie sposób uciec. I choć często czas spędzany przed ekranem komputera jawi się jako źródło zagrożeń, to coraz częściej mówi się również o korzyściach płynących z bycia graczem. Przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych raport na temat gier w życiu uczniów wymienia między innymi różne umiejętności rozwijane przez gry, m.in.: zdolność utrzymania koncentracji i szybką ocenę sytuacji, kreatywność, myślenie strategiczne, rozwój motoryki małej, a także wzbogacenie umiejętności językowych.
Podążając za zmieniającą się rzeczywistością, Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz pierwszy wprowadziło grę wideo na listę lektur uzupełniających dla szkół ponadpodstawowych. Gra This War of Mine, przygotowana przez 11 bits Studio opowiada o losach cywilów w objętym wojną domową fikcyjnym państwie Graznavii, mieście Pogoren. Zadaniem gracza kierującego grupą ocalałych jest przetrwać w mieście, w którym wciąż trwają walki, ludzie głodują, obowiązuje handel wymienny i prawo silniejszego. Podejmując codzienne decyzje dotyczące gromadzenia żywności, eksplorowania nowych miejsc, pomocy innym ocalałym, gracz pisze losy swoich bohaterów. Gra w sposób realistyczny oddaje ponurą grozę wojennej rzeczywistości, a interaktywność tego narzędzia pozwala na zanurzenie się w świecie przedstawionym oraz spojrzenie z perspektywy uczestnika zdarzeń. Mimo iż gra opowiada o fikcyjnym konflikcie w nieistniejącym państwie, widać w niej wyraźne odniesienia do działań zbrojnych targających Europą Wschodnią i Bałkanami w ostatnich kilkudziesięciu latach.
Ze strony gov.pl można pobrać darmową wersję gry dla uczniów i nauczycieli, a także broszurę edukacyjną wraz ze scenariuszami lekcji do wykorzystania na zajęciach z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i lekcji wychowawczej (link).
Zdaniem MEiN proponowana gra dotyczy uniwersalnych problemów, może stanowić doskonałą podstawę do dyskusji o prawach człowieka w obliczu konfliktów zbrojnych, rozwijać wrażliwość społeczną i moralną oraz kształtować postawy empatyczne. Wprowadzenie gry opowiadającej o wojnie z perspektywy cywilów nabiera dodatkowego znaczenia w obliczu toczącej się za wschodnią granicą wojny i napływu uchodźców z Ukrainy.
Źródła:
ibe.edu.pl/gra-edukacyjna-this-war-of-mine-trafila-do-lektur-szkolnych, gov.pl/grywedukacji/this-war-of-mine
dostęp: 10.07.2022