Gra lekturą szkolną

Anna Godziszewska
0 komentarz

Gry video stanowią element codziennej rzeczywistości uczniów, od której nie sposób uciec. I choć często czas spędzany przed ekranem komputera jawi się jako źródło zagrożeń, to coraz częściej mówi się również o korzyściach płynących z bycia graczem. Przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych raport na temat gier w życiu uczniów wymienia między innymi różne umiejętności rozwijane przez gry, m.in.:  zdolność utrzymania koncentracji i  szybką ocenę sytuacji, kreatywność, myślenie strategiczne, rozwój motoryki małej, a także wzbogacenie umiejętności  językowych.

Podążając za zmieniającą się rzeczywistością, Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz pierwszy wprowadziło grę wideo na listę lektur uzupełniających dla szkół ponadpodstawowych. Gra This War of Mine, przygotowana przez 11 bits Studio opowiada o losach cywilów w objętym wojną domową fikcyjnym państwie Graznavii, mieście Pogoren. Zadaniem gracza kierującego grupą ocalałych jest przetrwać w mieście, w którym wciąż trwają walki, ludzie głodują, obowiązuje handel wymienny i prawo silniejszego. Podejmując codzienne decyzje dotyczące gromadzenia żywności, eksplorowania nowych miejsc, pomocy innym ocalałym, gracz pisze losy swoich bohaterów. Gra w sposób realistyczny oddaje ponurą grozę wojennej rzeczywistości, a interaktywność tego narzędzia pozwala na zanurzenie się w świecie przedstawionym oraz spojrzenie z perspektywy uczestnika zdarzeń. Mimo iż gra opowiada o fikcyjnym konflikcie w nieistniejącym państwie, widać w niej wyraźne odniesienia do działań zbrojnych targających Europą Wschodnią i Bałkanami w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Ze strony gov.pl można pobrać darmową wersję gry dla uczniów i nauczycieli, a także broszurę edukacyjną wraz ze scenariuszami lekcji do wykorzystania na zajęciach z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i lekcji wychowawczej (link).

Zdaniem MEiN proponowana gra dotyczy uniwersalnych problemów, może stanowić doskonałą podstawę do dyskusji o prawach człowieka w obliczu konfliktów zbrojnych, rozwijać wrażliwość społeczną i moralną oraz kształtować postawy empatyczne. Wprowadzenie gry opowiadającej o wojnie z perspektywy cywilów nabiera dodatkowego znaczenia w obliczu toczącej się za wschodnią granicą wojny i napływu uchodźców z Ukrainy.

Źródła:

ibe.edu.pl/gra-edukacyjna-this-war-of-mine-trafila-do-lektur-szkolnych, gov.pl/grywedukacji/this-war-of-mine

dostęp: 10.07.2022

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!