Amerykańskie szkoły pod atakiem hakerów

W USA, tak samo jak większości innych państw na świecie, ze względu na zagrożenie epidemiczne, nauczanie stacjonarne zastąpiono zdalnym. Rozwiązanie to, niesie za sobą jednak szereg problemów, takich jak liczne godziny spędzone przez uczniów przed monitorami czy problemy z przeprowadzaniem sprawdzianów. Do tych wszystkich utrudnień niedawno doszło kolejne – ataki hakerskie, z którymi placówki oświatowe muszą borykać się coraz częściej. 

Cele hakerów są różne – od zwykłej, niezbyt wyszukanej, zabawy polegającej np. na masowym dołączaniu do nieprzeznaczonych dla siebie e-lekcji, uniemożliwiając przez to ich prowadzenie, po dużo poważniejsze przypadki, w których dochodziło np. do kradzieży danych i szantażowaniu szkół na znaczne sumy, w przypadku odmowy grożąc ujawnieniem poufnych informacji o nauczycielach i uczniach.  

Skala ataków na szkoły w USA robi duże wrażenie – prawie 60% wszystkich tamtejszych ataków ransomware (ataków polegających na zablokowaniu przez hakera zawartości komputera i zażądania opłaty za odblokowanie jej) było  skierowanych właśnie na szkoły. Problem jednak zaczyna nasilać się również w innych państwach, także w Polsce, gdzie w ciągu ostatniego kwartału 2020 roku, liczba ataków hakerskich, których celem były placówki oświatowe, znacznie wzrosła w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Zdaniem ekspertów, mimo, że do ataków na szkoły dochodziło już w zeszłych latach, to przejście na nauczanie zdalne znacznie wzmogło ich częstotliwość, a najgorsze być może cały czas jest jeszcze przed nami.

Źródło: prawo.pl, cyberdefence24.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji