EPT – Edukacyjne podsumowanie tygodnia #1

Jan Sawicki

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Wstępne wyniki opublikowane przez GUS

W tym tygodniu największym wydarzeniem było opublikowanie przez GUS wstępnych wyników dotyczących roku szkolnego 2022/23.

Najważniejsze liczby:

• o 4,2% wzrosła liczba dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym w porównaniu do roku szkolnego 2021/22,
  • o 0,5%, do 14 073 spadła liczba szkół podstawowych w Polsce,
  • o 8% wzrosła liczba uczniów w szkołach ponadpodstawowych,
  • 512 102 nauczycieli pracowało w szkołach i przedszkolach i jest to o 0,7% mniej niż w poprzednim roku szkolnym! Co ciekawe, ponad 70% z wszystkich nauczycieli, pracowało w miastach.

Jeśli lubicie liczby, i chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnijcie po całość raportu.

Badanie Kantar

Kolejną ciekawą publikacją były wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie portalu gazeta.pl. Wynika z nich, że aż 90% Polaków uważa kwestię szkolnictwa za ważną politycznie i tylko stan służby zdrowia oceniają  jako ważniejszy.

Warto również wspomnieć, że w grupie najmłodszych respondentów (18-24 lata) edukacja stawiana była na pierwszym miejscu.

Pensje, Korea Południowa i cyberbezpieczeństwo

Na koniec warto również wspomnieć o danych, z których wynika, że w polskich szkołach płace są niższe niż w dyskontach podczas, gdy w Korei Południowej gospodarstwa domowe wydają na korepetycje nastolatków w wieku 13 – 18 lat więcej, niż na jedzenie!

Na pocieszenie dodamy tylko, że na polskim rynku edukacyjnym robi się coraz ciekawiej, bo w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje pierwsza w Polsce klasa cyberbezpieczeństwa.

Do przeczytania za tydzień!