EPT – Edukacyjne podsumowanie tygodnia #1

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Wstępne wyniki opublikowane przez GUS

W tym tygodniu największym wydarzeniem było opublikowanie przez GUS wstępnych wyników dotyczących roku szkolnego 2022/23.

Najważniejsze liczby:

  • o 4,2% wzrosła liczba dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym w porównaniu do roku szkolnego 2021/22,
  • o 0,5%, do 14 073 spadła liczba szkół podstawowych w Polsce,
  • o 8% wzrosła liczba uczniów w szkołach ponadpodstawowych,
  • 512 102 nauczycieli pracowało w szkołach i przedszkolach i jest to o 0,7% mniej niż w poprzednim roku szkolnym! Co ciekawe, ponad 70% z wszystkich nauczycieli, pracowało w miastach.

Jeśli lubicie liczby, i chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnijcie po całość raportu.

Badanie Kantar

Kolejną ciekawą publikacją były wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie portalu gazeta.pl. Wynika z nich, że aż 90% Polaków uważa kwestię szkolnictwa za ważną politycznie i tylko stan służby zdrowia oceniają  jako ważniejszy.

Warto również wspomnieć, że w grupie najmłodszych respondentów (18-24 lata) edukacja stawiana była na pierwszym miejscu.

Pensje, Korea Południowa i cyberbezpieczeństwo

Na koniec warto również wspomnieć o danych, z których wynika, że w polskich szkołach płace są niższe niż w dyskontach podczas, gdy w Korei Południowej gospodarstwa domowe wydają na korepetycje nastolatków w wieku 13 – 18 lat więcej, niż na jedzenie!

Na pocieszenie dodamy tylko, że na polskim rynku edukacyjnym robi się coraz ciekawiej, bo w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje pierwsza w Polsce klasa cyberbezpieczeństwa.

Do przeczytania za tydzień!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!