Polskie szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+

Maria Drozdowicz
2 komentarze

Od 2018 roku w Polsce na platformie Fundacji GrowSPACE publikowane są Rankingi Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Przez pierwsze dwa lata badania przeprowadzane w formie ankiety ewaluacyjnej, dotyczyły jedynie szkół warszawskich; obecnie obejmują szkoły średnie w całej Polsce. W roku  2022  w projekcie wzięło udział ponad 20 000 osób uczących się i nauczających w szkołach średnich.

Ankieta bierze pod uwagę kryteria takie jak widoczność osób LGBTQ+ w przestrzeni szkolnej, wszelkie przejawy przemocy i dyskryminacji wobec nich, postawa  nauczycieli i personelu szkolnego wobec społeczności. Badanie sprawdza również, czy w danej szkole stosowane są działania równościowe: możliwość dobierania się w pary jednopłciowe na studniówkach, używanie odpowiednich zaimków, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat płciowości i seksualności, obchodzenie Tęczowych Piątków.

W połowie maja zostały opublikowane wyniki najnowszego sondażu. Pierwsze miejsce wśród szkół przyjaznych LGBTQ+ zajęło XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się także szkoły z Olsztyna, Torunia, Lublina, Gdańska i Warszawy. Szczegółowe wyniki można znaleźć pod linkiem: lgbtplusme.com/ranking/pl. Zwycięskie szkoły nagradzane są Dyplomami Równości, które służą promowaniu otwartości i wskazywaniu kierunku działań innym szkołom.

Pomysłodawcą rankingu był warszawski aktywista Dominik Kuc. Obecnie patronem projektu jest Komisja Europejska; obejmuje on swoim zasięgiem kolejne miasta, a docelowo miałby zostać wprowadzony w całej Europie. Jego celem jest podnoszenie poziomu akceptacji oraz umożliwienie młodzieży świadomego wyboru przyjaznej i bezpiecznej szkoły średniej. Projekt pomaga również rozpoznać sytuację społeczności LGBTIQ+ w danej szkole, co umożliwia  podjęcie odpowiednich działań, mających na celu zwiększenie akceptacji i otwartości oraz zapobieganie zachowaniom przemocowym. 

Źródła: lgbtplusme.com; lgbtplusme.com; raport „The School Equality Map. The Evolution of the Polish LGBTIQ+ School Ranking” (drive.google.com/file);

dostęp: 4.06.2022.

Może Cię zainteresować:

2 komentarze

Małgorzata 12 sierpnia 2022 - 15:57

Dziękuję bardzo za informację. Dzięki temu rankingowi wiem, gdzie nie posyłać moich dzieci.
Swoja drogą jestem mocno zdegustowana, że na e:mi poruszacie taki temat w ten sposób.

Odpowiedz
Ja 3 maja 2023 - 14:12

Wlasnie.to deprawacja dzieci.tragedia.ja swoje dzieci sama uczę i wiedza,że to są złe wzorce i wynaturzenia

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!