Od 2018 roku w Polsce na platformie Fundacji GrowSPACE publikowane są Rankingi Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Przez pierwsze dwa lata badania przeprowadzane w formie ankiety ewaluacyjnej, dotyczyły jedynie szkół warszawskich; obecnie obejmują szkoły średnie w całej Polsce. W roku 2022 w projekcie wzięło udział ponad 20 000 osób uczących się i nauczających w szkołach średnich.
Ankieta bierze pod uwagę kryteria takie jak widoczność osób LGBTQ+ w przestrzeni szkolnej, wszelkie przejawy przemocy i dyskryminacji wobec nich, postawa nauczycieli i personelu szkolnego wobec społeczności. Badanie sprawdza również, czy w danej szkole stosowane są działania równościowe: możliwość dobierania się w pary jednopłciowe na studniówkach, używanie odpowiednich zaimków, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat płciowości i seksualności, obchodzenie Tęczowych Piątków.
W połowie maja zostały opublikowane wyniki najnowszego sondażu. Pierwsze miejsce wśród szkół przyjaznych LGBTQ+ zajęło XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się także szkoły z Olsztyna, Torunia, Lublina, Gdańska i Warszawy. Szczegółowe wyniki można znaleźć pod linkiem: lgbtplusme.com/ranking/pl. Zwycięskie szkoły nagradzane są Dyplomami Równości, które służą promowaniu otwartości i wskazywaniu kierunku działań innym szkołom.
Pomysłodawcą rankingu był warszawski aktywista Dominik Kuc. Obecnie patronem projektu jest Komisja Europejska; obejmuje on swoim zasięgiem kolejne miasta, a docelowo miałby zostać wprowadzony w całej Europie. Jego celem jest podnoszenie poziomu akceptacji oraz umożliwienie młodzieży świadomego wyboru przyjaznej i bezpiecznej szkoły średniej. Projekt pomaga również rozpoznać sytuację społeczności LGBTIQ+ w danej szkole, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań, mających na celu zwiększenie akceptacji i otwartości oraz zapobieganie zachowaniom przemocowym.
Źródła: lgbtplusme.com; lgbtplusme.com; raport „The School Equality Map. The Evolution of the Polish LGBTIQ+ School Ranking” (drive.google.com/file);
dostęp: 4.06.2022.
2 komentarze
Dziękuję bardzo za informację. Dzięki temu rankingowi wiem, gdzie nie posyłać moich dzieci.
Swoja drogą jestem mocno zdegustowana, że na e:mi poruszacie taki temat w ten sposób.
Wlasnie.to deprawacja dzieci.tragedia.ja swoje dzieci sama uczę i wiedza,że to są złe wzorce i wynaturzenia