Holandia daje więcej wolności szkołom

Jan Sawicki

Holenderski minister Arie Slob ds. Szkolnictwa podstawowego i średniego chce dać szkołom więcej wolności w dostosowywaniu programu nauczania do własnych potrzeb.

W przyszłości, a dokładniej najpóźniej w roku szkolnym 2022/23, szkoły będą mogły wypełnić 30 procent czasu nauczania według własnego uznania. Minister Slob stwierdza, że jest to konieczne, aby program nauczania był bardziej odpowiedni dla uczniów.

„Nauczyciele i dyrektorzy szkół wiedzą, czego jeszcze potrzebują ich uczniowie. Dlatego chcę dać im przestrzeń do działania. Zmiana ta pozwoli szkołom poświęcić więcej czasu np. na czytanie, jeśli ich uczniowie tego potrzebują” – mówi Slob.

Plan jest częścią udoskonalania programu nauczania dla szkół podstawowych i szkół średnich w Holandii.