Edukacyjne podsumowanie tygodnia #10

Jan Sawicki
0 komentarz

Powoli kończą się wakacje, a wraz z nimi nasz wakacyjny eksperyment, czyli edukacyjne podsumowanie tygodnia, w którym mogliście znaleźć zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata z danego tygodnia.

”Ustawa zemsty” na Węgrzech została przyjęta

Węgierski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, która wprowadza drakońskie zmiany w statusie i godzinach pracy nauczycieli. Nowe przepisy przekształcają status nauczycieli, który będzie bardziej zbliżony do statusu żołnierza. 

Godziny pracy nauczycieli zostaną wydłużone do 48 godzin tygodniowo, z możliwością narzucania nadgodzin nawet do 12 godzin dziennie.

Warto podkreślić, że nowa ustawa jest postrzegana jako „ustawa zemsty”, ponieważ rząd Orbana chce podporządkować nauczycieli władzy w odwecie za ich udział w antyrządowych strajkach w poprzednich latach. 

Nie tylko uczniowie popełniają błędy

W tegorocznych maturach zanotowano ponad 2,5 tys. przypadków błędów egzaminatorów, które dotknęły maturzystów. Złożono 41,6 tys. wniosków o wgląd do prac maturalnych, a pomyłki w wynikach egzaminów sięgały nawet kilkudziesięciu procent. Wiadomość ta wywołała falę krytycznych komentarzy, w tym wypowiedź prezesa Stowarzyszenia Umarłych Statutów, który uważa, że uczniowie powinni dochodzić odszkodowań i zadośćuczynienia za krzywdę i stres związane z błędnymi wynikami matur.

Szkoły niepubliczne oblegane jak nigdy

Według badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” w największych polskich miastach istnieje duża konkurencja o miejsca w szkołach niepublicznych. W niektórych przypadkach nawet ponad czterech kandydatów ubiegało się o jedno miejsce! 

Około 20% dyrektorów placówek wiejskich lub w miastach do 500 tys. mieszkańców zgłosiło, że na jedno miejsce przypadało co najmniej 2 kandydatów. W aglomeracjach ten odsetek wyniósł ponad 59%, a 20% z nich miało ponad 4 kandydatów na jedno miejsce. 

Choć dyrektorzy są zadowoleni z kondycji swoich szkół niepublicznych, to negatywnie oceniają ogólną sytuację w oświacie, wskazując na deficyty kadrowe, zmiany w przepisach oraz nadmierną biurokrację.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!