Edukacyjne podsumowanie tygodnia #10

Jan Sawicki
0 komentarz

Powoli kończą się wakacje, a wraz z nimi nasz wakacyjny eksperyment, czyli edukacyjne podsumowanie tygodnia, w którym mogliście znaleźć zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata z danego tygodnia.

”Ustawa zemsty” na Węgrzech została przyjęta

Węgierski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, która wprowadza drakońskie zmiany w statusie i godzinach pracy nauczycieli. Nowe przepisy przekształcają status nauczycieli, który będzie bardziej zbliżony do statusu żołnierza. 

Godziny pracy nauczycieli zostaną wydłużone do 48 godzin tygodniowo, z możliwością narzucania nadgodzin nawet do 12 godzin dziennie.

Warto podkreślić, że nowa ustawa jest postrzegana jako „ustawa zemsty”, ponieważ rząd Orbana chce podporządkować nauczycieli władzy w odwecie za ich udział w antyrządowych strajkach w poprzednich latach. 

Nie tylko uczniowie popełniają błędy

W tegorocznych maturach zanotowano ponad 2,5 tys. przypadków błędów egzaminatorów, które dotknęły maturzystów. Złożono 41,6 tys. wniosków o wgląd do prac maturalnych, a pomyłki w wynikach egzaminów sięgały nawet kilkudziesięciu procent. Wiadomość ta wywołała falę krytycznych komentarzy, w tym wypowiedź prezesa Stowarzyszenia Umarłych Statutów, który uważa, że uczniowie powinni dochodzić odszkodowań i zadośćuczynienia za krzywdę i stres związane z błędnymi wynikami matur.

Szkoły niepubliczne oblegane jak nigdy

Według badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” w największych polskich miastach istnieje duża konkurencja o miejsca w szkołach niepublicznych. W niektórych przypadkach nawet ponad czterech kandydatów ubiegało się o jedno miejsce! 

Około 20% dyrektorów placówek wiejskich lub w miastach do 500 tys. mieszkańców zgłosiło, że na jedno miejsce przypadało co najmniej 2 kandydatów. W aglomeracjach ten odsetek wyniósł ponad 59%, a 20% z nich miało ponad 4 kandydatów na jedno miejsce. 

Choć dyrektorzy są zadowoleni z kondycji swoich szkół niepublicznych, to negatywnie oceniają ogólną sytuację w oświacie, wskazując na deficyty kadrowe, zmiany w przepisach oraz nadmierną biurokrację.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności