Edukacyjne podsumowanie tygodnia #2

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty

W tym tygodniu, bez wątpliwości, najwięcej uwagi przyciągnęły wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, które zostały opublikowane w poniedziałek, 3 lipca, przez CKE.

Warto wspomnieć, że wyniki obejmują tylko testy pisane w maju. 

Najważniejsze liczby:

  • w majowym terminie egzamin ósmoklasisty pisało 510 400 uczniów.
  • Średnie wyniki egzaminu:
    • język polski: 66%
    • matematyka: 53%
    • język angielski 66%
    • język niemiecki 53%
  • według danych, umiejętności, które zostały opanowane najsłabiej, to:
    • poprawne stopniowanie przysłówków i zapis partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym (język polski)  
    • operowanie obiektami matematycznymi, przekształcanie równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta (matematyka)  
    • znajomość środków językowych (język angielski) 

Warto przytoczyć jeszcze dwa wykresy, na których można zobaczyć, jak rozkładały się wyniki z podziałem na płeć oraz miejsce zamieszkania.

Celnym  komentarzem do wyników tegorocznych egzaminów, a w szczególności z części matematycznej jest wpis na Twitterze Konrada Krasuskiego:

Więcej informacji znajdziecie na stronie CKE.

Learning Passport

W ostatnich dniach Polska wyróżniła się również na tle 32 krajów, w których działa platforma Learning Passport, wspierająca edukację włączającą. 

Polska jako pierwszy kraj na świecie uruchomiła ją w wersji uwzględniającej tematykę radzenia sobie ze stresem, komunikacji międzykulturowej oraz pracy nad traumą wojenną.

Dostęp do platformy i wszystkich kursów jest bezpłatny, a kursy dostępne są w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

W 2023 roku dzięki platformie Learning Passport UNICEF zamierza przeszkolić 8900 nauczycieli i edukatorów w Polsce.

Co jeszcze?

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał orzeczenie, że rasa nie może już być brana pod uwagę przy rekrutacji na uniwersytety. To wbrew pozorom przełomowe orzeczenie podważa wieloletnią politykę Stanów Zjednoczonych w zakresie tak zwanej akcji afirmatywnej, znanej również jako dyskryminacja pozytywna.

Dowiedzieliśmy się również, co robią polscy nauczyciele w wakacje. Co piąty dorabia, a co szósty szuka nowej pracy… Obiecujemy, że wkrótce podzielimy się też jakimiś dobrymi newsami dotyczącymi nauczycieli w Polsce!

I na koniec poznaliśmy najlepszą sportową uczelnię w kraju, którą po raz szósty z rzędu została Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. 

Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!