Edukacyjne podsumowanie tygodnia #2

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty

W tym tygodniu, bez wątpliwości, najwięcej uwagi przyciągnęły wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, które zostały opublikowane w poniedziałek, 3 lipca, przez CKE.

Warto wspomnieć, że wyniki obejmują tylko testy pisane w maju. 

Najważniejsze liczby:

 • w majowym terminie egzamin ósmoklasisty pisało 510 400 uczniów.
 • Średnie wyniki egzaminu:
  • język polski: 66%
  • matematyka: 53%
  • język angielski 66%
  • język niemiecki 53%
 • według danych, umiejętności, które zostały opanowane najsłabiej, to:
  • poprawne stopniowanie przysłówków i zapis partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym (język polski)  
  • operowanie obiektami matematycznymi, przekształcanie równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta (matematyka)  
  • znajomość środków językowych (język angielski) 

Warto przytoczyć jeszcze dwa wykresy, na których można zobaczyć, jak rozkładały się wyniki z podziałem na płeć oraz miejsce zamieszkania.

Celnym  komentarzem do wyników tegorocznych egzaminów, a w szczególności z części matematycznej jest wpis na Twitterze Konrada Krasuskiego:

Więcej informacji znajdziecie na stronie CKE.

Learning Passport

W ostatnich dniach Polska wyróżniła się również na tle 32 krajów, w których działa platforma Learning Passport, wspierająca edukację włączającą. 

Polska jako pierwszy kraj na świecie uruchomiła ją w wersji uwzględniającej tematykę radzenia sobie ze stresem, komunikacji międzykulturowej oraz pracy nad traumą wojenną.

Dostęp do platformy i wszystkich kursów jest bezpłatny, a kursy dostępne są w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

W 2023 roku dzięki platformie Learning Passport UNICEF zamierza przeszkolić 8900 nauczycieli i edukatorów w Polsce.

Co jeszcze?

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał orzeczenie, że rasa nie może już być brana pod uwagę przy rekrutacji na uniwersytety. To wbrew pozorom przełomowe orzeczenie podważa wieloletnią politykę Stanów Zjednoczonych w zakresie tak zwanej akcji afirmatywnej, znanej również jako dyskryminacja pozytywna.

Dowiedzieliśmy się również, co robią polscy nauczyciele w wakacje. Co piąty dorabia, a co szósty szuka nowej pracy… Obiecujemy, że wkrótce podzielimy się też jakimiś dobrymi newsami dotyczącymi nauczycieli w Polsce!

I na koniec poznaliśmy najlepszą sportową uczelnię w kraju, którą po raz szósty z rzędu została Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. 

Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności