Warto panikować

Agnieszka Piwowarczyk
0 komentarz

Szymon Malinowski jest profesorem fizyki atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim, jego misją zaś jest popularyzowanie wiedzy o zmianach klimatu. Jak sam stwierdza:

“Od lat walczę z denializmem klimatycznym, także w polskim środowisku naukowym. W tej chwili jest to już łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu: większość z nas zauważa zmiany klimatu za oknem, zaczynamy się niepokoić. Jednak na razie niewiele robimy, przynajmniej na poziomie wyższym niż działania indywidualne, żeby zapobiec najgorszym ich skutkom. A musimy naprawdę wziąć się w tej sprawie do roboty i potraktować to jako najwyższy priorytet, bo zagrożenia narastają w coraz większym tempie”.

Szerzeniu wiedzy o zmianach klimatu oraz nakłanianiu do przeciwdziałania im służy między innymi współtworzony przez profesora Malinowskiego portal Nauka o klimacie, gdzie znaleźć można mnóstwo rzetelnych materiałów na temat globalnego ocieplenia, jego przyczyn, mechanizmów i konsekwencji. Wszystkie te kwestie podejmuje także pokrótce w swoim  filmie “Można panikować” Jonathan L. Ramsey. Reżyser ukazuje omawiane problemy nie w sposób stricte naukowy czy globalny, ale osobisty i lokalny – z polskiej perspektywy, a także w kontekście osobistych doświadczeń profesora, co czyni ten dokument szczególnie sugestywnym i naprawdę godnym polecenia.

Film w reżyserii Jonathana L. Ramseya można obejrzeć za darmo na Youtube’ie do niedzieli 7.06.2020 r., zaś w każdej chwili można korzystać z zasobów portalu Nauka o klimacie. Być może przyczyni się to do uniknięcia tego, o czym wspomina profesor Malinowski, stwierdzając w jednej z ostatnich scen: 

“Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które miało lepiej. Teraz wszystkie następne będą miały gorzej, jeśli tego nie zatrzymamy. Jeśli będą jeszcze te następne pokolenia”.

“Można panikować” (2020), reż. Jonathan L. Ramsey: www.youtube.com/watch?v=osm5vyJjNY4
Portal Nauka o klimacie: naukaoklimacie.pl/
Fanpage na FB: www.facebook.com/naukaoklimacie

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności