Warto panikować

Szymon Malinowski jest profesorem fizyki atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim, jego misją zaś jest popularyzowanie wiedzy o zmianach klimatu. Jak sam stwierdza:

“Od lat walczę z denializmem klimatycznym, także w polskim środowisku naukowym. W tej chwili jest to już łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu: większość z nas zauważa zmiany klimatu za oknem, zaczynamy się niepokoić. Jednak na razie niewiele robimy, przynajmniej na poziomie wyższym niż działania indywidualne, żeby zapobiec najgorszym ich skutkom. A musimy naprawdę wziąć się w tej sprawie do roboty i potraktować to jako najwyższy priorytet, bo zagrożenia narastają w coraz większym tempie”.

Szerzeniu wiedzy o zmianach klimatu oraz nakłanianiu do przeciwdziałania im służy między innymi współtworzony przez profesora Malinowskiego portal Nauka o klimacie, gdzie znaleźć można mnóstwo rzetelnych materiałów na temat globalnego ocieplenia, jego przyczyn, mechanizmów i konsekwencji. Wszystkie te kwestie podejmuje także pokrótce w swoim  filmie “Można panikować” Jonathan L. Ramsey. Reżyser ukazuje omawiane problemy nie w sposób stricte naukowy czy globalny, ale osobisty i lokalny – z polskiej perspektywy, a także w kontekście osobistych doświadczeń profesora, co czyni ten dokument szczególnie sugestywnym i naprawdę godnym polecenia.

Film w reżyserii Jonathana L. Ramseya można obejrzeć za darmo na Youtube’ie do niedzieli 7.06.2020 r., zaś w każdej chwili można korzystać z zasobów portalu Nauka o klimacie. Być może przyczyni się to do uniknięcia tego, o czym wspomina profesor Malinowski, stwierdzając w jednej z ostatnich scen: 

“Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które miało lepiej. Teraz wszystkie następne będą miały gorzej, jeśli tego nie zatrzymamy. Jeśli będą jeszcze te następne pokolenia”.

“Można panikować” (2020), reż. Jonathan L. Ramsey: www.youtube.com/watch?v=osm5vyJjNY4
Portal Nauka o klimacie: naukaoklimacie.pl/
Fanpage na FB: www.facebook.com/naukaoklimacie

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry