Jak zdobyć bilet na Marsa? Czy zwykła kartka papieru może być elementem domowego laboratorium? Czy czerwona kapusta może pomóc nam badać świat? Uczniowie ze szkół podstawowych w całej Polsce mają szansę poznać odpowiedzi na te pytania. Zajęcia online pozwalające zbadać te i inne kwestie organizowane są w ramach Programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Dyrektorzy nadal mogą zgłaszać swoje placówki do programu za pośrednictwem strony www.naukadlaciebie.gov.pl.
W ramach Programu Nauka dla Ciebie dostępne są trzy rodzaje bezpłatnych zajęć online: e-Naukobus, e-Planetobus i e-Laboratorium. Scenariusze zajęć opracowane są tak, aby nie tylko prezentować zjawiska, ale i angażować uczestników do aktywności naukowej. Uczniowie wspólnie z prowadzącymi wykonają doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które znajdą w domu, i przekonają się, że naukowcem może być każdy – nawet jeśli nie posiada specjalistycznego sprzętu. w
Zajęcia e-Naukobusu pozwolą poznać zagadnienia związane z powietrzem. E-Laboratorium nauczy, jak wykorzystać czerwoną kapustę do eksperymentu naukowego czy jak sprawdzić, z czego składają się wybrane produkty spożywcze. Natomiast z pomocą e-Planetobusu – interaktywnego pokazu nieba na żywo – uczniowie poznają gwiazdozbiory widoczne aktualnie na niebie i udadzą się w wirtualną podróż w kierunku wybranej przez siebie planety.
Celem programu jest wsparcie merytoryczne nauczycieli oraz zachęcenie dzieci do odkrywania otaczającego ich świata nauki. Zajęcia odbywają się online i nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy dodatkowego przygotowania ze strony nauczycieli. Skorzystać z nich mogą szkoły z mniejszych miejscowości.
Źródło: librus.pl