Nauka dla każdego w Centrum Nauki Kopernik

Jak zdobyć bilet na Marsa? Czy zwykła kartka papieru może być elementem domowego laboratorium? Czy czerwona kapusta może pomóc nam badać świat? Uczniowie ze szkół podstawowych w całej Polsce mają szansę poznać odpowiedzi na te pytania. Zajęcia online pozwalające zbadać te i inne kwestie organizowane są w ramach Programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Dyrektorzy nadal mogą zgłaszać swoje placówki do programu za pośrednictwem strony www.naukadlaciebie.gov.pl.

W ramach Programu Nauka dla Ciebie dostępne są trzy rodzaje bezpłatnych zajęć online: e-Naukobus, e-Planetobus i e-Laboratorium. Scenariusze zajęć opracowane są tak, aby nie tylko prezentować zjawiska, ale i angażować uczestników do aktywności naukowej. Uczniowie wspólnie z prowadzącymi wykonają doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które znajdą w domu, i przekonają się, że naukowcem może być każdy – nawet jeśli nie posiada specjalistycznego sprzętu. w  

Zajęcia e-Naukobusu pozwolą poznać zagadnienia związane z powietrzem. E-Laboratorium nauczy, jak wykorzystać czerwoną kapustę do eksperymentu naukowego czy jak sprawdzić, z czego składają się wybrane produkty spożywcze. Natomiast z pomocą e-Planetobusu – interaktywnego pokazu nieba na żywo – uczniowie poznają gwiazdozbiory widoczne aktualnie na niebie i udadzą się w wirtualną podróż w kierunku wybranej przez siebie planety. 

Celem programu jest wsparcie merytoryczne nauczycieli oraz zachęcenie dzieci do odkrywania otaczającego ich świata nauki. Zajęcia odbywają się online i nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy dodatkowego przygotowania ze strony nauczycieli. Skorzystać z nich mogą szkoły z mniejszych miejscowości. 

Źródło: librus.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji