Czy pantofelek ma pupę?

Joanna Sarnecka
0 komentarz

Pupa – obszar nieoczywisty, czasem wstydliwy, albo pomijany. Tymczasem biolog i polarnik – Mikołaj Golachowski – postanowił, bez żadnych uprzedzeń, okiem naukowca, przyjrzeć się jak sprawa przedstawia się w przypadku zwierząt. I tak powstała książeczka Pupy, ogonki, kuperki ilustrowana przez Mroux – Marię Bulikowską, a wydana przez wydawnictwo Babaryba. 

Temat wydawać się może dziwny, ale czytając szybko zrozumiemy, że kuper to temat rzeka, a sprawa jego wyglądu i zastosowań nie jest bynajmniej błaha. Fantazyjnie opierzone pawie ogony służące jako doskonały męski atrybut, ale też symbol ptasiej mocy, czerwone pośladki pawiana służące mu za poduszkę – to tylko przykłady. Jest także mięciutki i kołyszący się na krzywych nóżkach kaczy kuper, który wszedł do języka, a któremu autor poświęcił rozdział. 

Znajdziemy więc w książce serię opowieści o ogonach i ogonkach, odwłokach i przeróżnych zwierzęcych pupach. Dowiemy się czym zajmują się na starość osy i po co wikłaczowi ogon większy od niego samego. Tytułowe pupy to oczywiście pretekst, by przybliżać świat zwierząt i ich zwyczaje w sposób przystępny i z humorem. Książeczka wpisuje się z pewnością w konwencję: „wszystko, co chciałbyś wiedzieć o…, ale wstydziłeś się zapytać”, rozwija poznawczo, opowiadając bez tabu o fascynującym świecie przyrody, wprowadzając czytelników w temat naukowej obserwacji, pojęć i przede wszystkim rozbudzając ciekawość. A pantofelek? Czy on także ma pupę? Sięgnijcie po książkę Pupy, ogonki, kuperki, a tam znajdziecie odpowiedź na to i wiele innych pytań.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!