Czy zadania domowe mają sens?

Jan Sawicki

Na pewno nie raz byliście w sytuacji, gdy wieczorem,  po godzinie, kiedy dzieci powinny już spać, jedno z nich przychodzi i zdesperowane deklaruje: „Mamo, bo ja miałam się nauczyć wierszyka na jutro”.

W gorszym scenariuszu, zaraz później przychodzi drugie dziecko i w niedzielny, spokojny wieczór, deklaruje, że ma do zrobienia kilka zadań z matematyki na pierwszą lekcję w poniedziałek.

Niezależnie jednak od scenariusza, większości z Was pewnie przez głowę przeszła kiedyś myśl w stylu „czy zadanie domowe naprawdę jest tego warte?”.

Wychodzi na to, że nie jesteś sam. Według raportu rocznego Ofsted Parents Panel z 2017 r. Ponad jedna trzecia rodziców uważa, że ich dziecko w wieku szkolnym nie powinno odrabiać lekcji. A felietonistka “The Telegraph”, Judith Woods, twierdzi, że zadania domowe narażają rodziny na nadmierny stres.

Jeżeli jesteś jednym z tych rodziców, może zainteresować cię felieton Katie Russell, który ukazał się niedawno w “The Telegraph”, w którym autorka zapytała ekspertów od edukacji czy prace domowe mają sens?.

Z felietonu dowiecie się między innymi:

• czy praca domowa pozwala dzieciom wyjść poza strefę własnego komfortu?
  • Czym jest dobre zadanie domowe i dlaczego to wcale nie takie proste i oczywiste?
  • Zadania domowe, a zdrowie psychiczne dzieci

Felieton znajdziesz pod adresem.