Ach ta dzisiejsza młodzież – pisze ustawy i walczy o swoje prawa!

Młodzi ludzie nie będą bezczynnie siedzieć i czekać, aż ktoś zatroszczy się o ich potrzeby. Fundacja na Rzecz Praw Ucznia domaga się, aby w każdej z polskich szkół zatrudniony był psycholog. Uczniowie i studenci opracowali projekt ustawy, a 15 września złożyli w Sejmie pierwszych tysiąc podpisów.

Znają swoje prawa i będą o nie walczyć. Jak mówi prezes Fundacji, Mikołaj Wolanin: “uczeń ma prawo do otrzymania pomocy, nie tylko materialnej, zdrowotnej, ale także psychologicznej”. Stąd obywatelski projekt ustawy. Dokument zakłada, że obowiązkiem każdej szkoły w kraju będzie zatrudnienie psychologa. Do jego zadań miałoby należeć m.in. diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb, diagnozowanie sytuacji wychowawczej w szkole oraz pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji i uzdolnień uczniów. W projekcie uwzględniono również konieczność zapewnienia psychologowi odrębnego pomieszczenia, które zapewni poczucie prywatności i bezpieczeństwa osobie kontaktującej się ze specjalistą.

Obecnie jedynie nieco ponad 50% polskich szkół zatrudnia psychologa. Oznacza to więc, że prawo do opieki psychologicznej nie jest zapewnione prawie połowie uczniów! Tymczasem stan polskich dzieci wcale nie jest dobry – Polska zajmuje drugie miejsce na niechlubnej liście samobójstw nieletnich.

czytaj więcej

Źródło: www.prawo.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry