Złota rybka – “Genius Hour”

W Stanach Zjednoczonych od wielu lat eksperymentuje się z projektem nazwanym “Genius Hour”. Jest to dosyć prosty pomysł polegający na tym, że przez godzinę w ciągu dnia nauczyciele pozwalają swoim uczniom na pracę nad wybranym przez nich zadaniem. Okazuje się, że dzieci mogąc wybrać zagadnienia związane z własnymi pasjami, stają się dociekliwe i pracowite. Jak napisał jeden z nauczycieli: “Powodem, dla którego dzieci tak ciężko pracują w “Genius Hour”, jest to, że nie jest to zwykła szkoła, w której starają się zdobyć ocenę. Robią to, ponieważ wybierają ten temat – ponieważ naprawdę go uwielbiają”.
Inną opinia podzielił się jeden z uczniów średniej szkoły uczestniczącej w projekcie: „Właściwie to robisz coś, co cię interesuje. To jak przygotowanie pracy naukowej, ale w rzeczywistości wykorzystujesz informacje, których się uczysz”.

W artykule podkreśla się fakt, że nauczyciele już od dziesięcioleci poszukują pomysłów na autonomiczne nauczanie. Oczywiście, pomysł ten został zapożyczony ze środowisk biznesowych, gdzie w niektórych firmach pozwala się pracownikom część czasu poświęcać na ich własne projekty. A może warto by odwrócić proporcje: 5 godzin dziennie poświęcać na pracę nad własnymi pomysłami, nad szukaniem odpowiedzi na zadane sobie pytania, nad wybranymi przez siebie lekturami, a jedną godzinę na słuchanie wkładu?

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy złota rybkę, która spełnia nasze wszystkie życzenia. Zafascynowani odkryciem decydujemy, że codziennie przez kwadrans będziemy sprawdzać, czy rybka nadal spełnia życzenia. Cały czas trzymamy rybkę w laboratoryjnym akwarium.

Niebiosa! Panteonie zacnych pedagogów! Co trzeba zrobić, aby przekonać nas samych, że edukacja może wyglądać inaczej ?

Zapraszam do lektury artykułu.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji